Najważniejszym punktem przed nadejściem zimy jest wykonanie przeglądu budynku, instalacji i innych elementów wrażliwych na działanie atmosferyczne oraz naprawić lub usunąć uwagi w nim zawarte. Warto zwrócić szczególną uwagę na dachy, balkony i tarasy, ponieważ są one źródłem przecieków. Zalegający na dachach śnieg jest bardzo niebezpieczny. Już metr kwadratowy białego puchu o grubości 15 cm może ważyć aż 50 kg. A jeśli dodatkowo doliczyć lód, jego waga może wzrosnąć trzykrotnie. W tym przypadku warto zatrudnić firmę dekarską, która naprawi bieżące usterki, a w okresie zimy zadbać o usuwanie śniegu z dachu dzięki firmie alpinistycznej. W okresie jesiennym ważne są rynny, które często są zapychane przez liście i błoto, co może być przyczyną łatwiejszego zalegania śniegu i lodu. Rozwiązaniem  dla sopli i zalegającego śniegu może być zastosowanie systemów topiących lód w orynnowaniu budynku.

Wraz z nadejściem chłodu zwiększa się zużycie ciepła, warto sprawdzić szczelność drzwi wejściowych, stan uszczelek i samozamykaczy oraz stan techniczny okien na częściach wspólnych, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z ogrzaniem korytarzy i uciekającym ciepłem przez nieszczelne elementy. Należy upewnić się też, czy firma techniczna sprawdziła system ogrzewania.

Najważniejszym punktem już podczas walki ze śniegiem jest odpowiednie przygotowanie sprzętu. Zarządca musi dostarczyć sól i piasek oraz estetyczne pojemniki, w których mogą być one przechowywane. Zakup można zaplanować już na początku jesieni, gdyż jest to towar nie mający terminu ważności, a cena w czasie trwania sezonu może być dużo wyższa. Niezbędnikiem w odśnieżaniu są sprawne łopaty lub maszyna odśnieżająca, do której należy zgromadzić zapas paliwa i upewnić się, że nas nie zawiedzie, kiedy będzie potrzebna. Warto również zająć się stroną formalną, czyli umową z firmą sprzątającą i upewnić się, że w warunkach umowy jest punkt o odśnieżaniu nieruchomości. 

Cennym doświadczeniem jest wyciąganie wniosków z poprzednich lat. Zgodnie z prawem budowlanym zapewnienie bezpieczeństwa życia dla mieszkańców i przechodniów oraz bezpieczeństwa budynków spoczywa w rękach zarządcy. Należy pamiętać, że winę za nie odśnieżony chodnik na terenie nieruchomości ponosi administrator budynku.